لطفا صبر کنید ...

بوتاکس برای کودکان مبتلا به فلج مغزی

26 آگوست, 2022 توسط مدیریت0
Botox-injections-for-cerebral-palsy-3.jpg

حدود 30 سال است که بوتاکس به عنوان یکی از درمان های اسپاسم(سفتی عضلات)  برای افراد مبتلا به فلج مغزی استفاده می شود  . اسپاستیسیتی به انقباضات غیرارادی عضلات ناشی از آسیب به سیستم عصبی مرکزی اشاره دارد و یکی از شایع ترین عوارض ثانویه فلج مغزی است.

در حالی که بوتاکس یک درمان موثر برای اسپاستیسیتی در نظر گرفته می شود، اثرات آن موقتی است. برای کمک به درک چگونگی بهبود طولانی مدت اسپاستیسیتی با تزریق بوتاکس، در این مقاله بحث خواهیم کرد.

چگونه تزریق بوتاکس می تواند به افراد مبتلا به فلج مغزی کمک کند؟

بوتاکس یک مسدود کننده عصبی است که از آزاد شدن یک انتقال دهنده عصبی به نام استیل کولین جلوگیری می کند. این به ماهیچه ها اجازه می دهد تا آرام شوند و برای تسکین  تون عضلانی بالای  ناشی از فلج مغزی ایده آل است.

فلج مغزی در اثر آسیب به مغز در حال رشد قبل، در حین یا اندکی پس از تولد ایجاد می شود. به دلیل این آسیب، پیام های بین مغز و ماهیچه ها مختل می شود.

برای محافظت از خود، ماهیچه ها منقبض می شوند. با این حال، از آنجایی که پیام های مغز نمی توانند به ماهیچه ها برسند، ماهیچه ها برای دوره های طولانی منقبض می مانند. به این انقباضات غیرارادی عضلانی اسپاستیسیتی گفته می شود.

تقریباً 80 درصد از افراد مبتلا به فلج مغزی اسپاستیسیتی را تجربه می کنند. از آنجایی که فلج مغزی یک ناتوانی رشدی است، اسپاستیسیتی با مدیریت ضعیف می تواند باعث رشد نامتناسب، درد مزمن و ایجاد یک راه رفتن غیرطبیعی (الگوی راه رفتن) شود.

در حالی که آسیب مغزی که باعث فلج مغزی شده بدتر نمی شود، اسپاستیسیتی می تواند. بنابراین مداخله زودهنگام برای جلوگیری از پیشرفت اسپاستیسیتی ضروری است. یکی از موثرترین روش ها تزریق بوتاکس به عضلات است.

در ادامه، در مورد چگونگی به حداکثر رساندن اثرات بوتاکس برای تسکین اسپاستیسیتی طولانی مدت صحبت خواهیم کرد.

چگونه با بوتاکس، کاهش اسپاستیسیتی را به صورت بلندمدت تقویت کنیم؟

کودک مبتلا به فلج مغزی با استفاده از تزریق بوتاکس و شرکت در فیزیوتراپی

فلج مغزی یک بیماری مادام العمر است که نیاز به راه حل های طولانی مدت دارد. در حالی که اثبات شده است که بوتاکس در تسکین اسپاستیسیتی در افراد مبتلا به فلج مغزی موثر است، اما اثرات آن موقتی است. به طور کلی، اثرات بوتاکس برای 3-6 ماه باقی می ماند .

خوشبختانه، راه‌هایی برای افراد مبتلا به فلج مغزی وجود دارد که می‌توانند از تزریق بوتاکس برای تسکین اسپاستیسیتی به صورت طولانی مدت تراستفاده کنند.

موثرترین راه برای بهبود طولانی مدت اسپاستیسیتی، استفاده از بوتاکس و شرکت در یک برنامه کاردرمانی فشرده است.

این به افراد اجازه می دهد تا حرکات و فعالیت هایی را با دامنه حرکتی محدودتر تمرین کنند. علاوه بر این، تحریک مداوم به ارتقای توانایی مغز برای سازماندهی مجدد خود کمک می کند که به آن نوروپلاستیسیته گویند. از طریق تمرین بسیار و تکرار زیاد، افراد ممکن است تغییرات عصبی انطباقی را در مغز برای کاهش اسپاستیسیتی طولانی مدت فعال کنند.

هنگامی که حرکات تحت تأثیر اسپاستیسیتی در نواحی آسیب‌دیده مغز سازماندهی می‌شوند، ارتباط بین ماهیچه‌ها و مغز دیگر مختل نمی‌شود و در نتیجه اسپاستیسیتی دائمی برطرف می‌شود.

عوارض جانبی بوتاکس برای فلج مغزی

اگرچه تزریق بوتاکس به طور کلی بی خطر است اما حدود  3 تا 10 درصد  از افراد عوارض جانبی نامطلوب را تجربه می کنند.

فرد به تدریج نسبت به بوتاکس مقاوم می شود و  در نتیجه، ممکن است به تدریج به دوز بالاتری برای دریافت همان مقدار کاهش اسپاستیسیته نیاز داشته باشد که خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می دهد.

عوارض جانبی رایج   استفاده از بوتاکس برای درمان اسپاسم عبارتند از:

  • درد، کبودی، درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق
  • ضعف عضلانی عمومی
  • سردرد
  • خستگی
  • افزایش تعریق

 

بوتاکس برای فلج مغزی: خلاصه

بوتاکس معمولا برای مدیریت اسپاستیسیتی در بیماران مبتلا به فلج مغزی استفاده می شود، اما تزریق به تنهایی برای تسکین طولانی مدت کافی نیست.

برای درمان اسپاستیسیتی طولانی مدت، ورزش فعال ضروری است. این امر باعث تقویت نوروپلاستیسیته می شود، که ممکن است به سیم کشی مجدد عملکردهای تحت تاثیر اسپاستیسیتی در نواحی آسیب دیده مغز کمک کند.

در حالی که اثرات بوتاکس موقتی است، فرصت هایی برای تمرین حرکت با فرم صحیح و بهبود کنترل حرکتی ایجاد می کند.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا بفهمید چگونه بوتاکس ممکن است به افراد مبتلا به فلج مغزی کمک کند و چگونه از آن برای دستیابی به نتایج پایدار استفاده کنید. موفق باشید!


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


خدمات ما

کلینیک توانبخشی آریا در اواسط سال 1398 و با تلاش تیم متخصص و زبده در شهرستان نیشابور افتتاح شد.
از ابتدای فعالیت این کلینیک، هدف ما ارائه خدمات کاملا علمی و تخصصی با استفاه از بهترین و به روزترین تجهیزات بود.
امید است همواره به هدف خود که خدمت رسانی بهتر به شما عزیزان است برسیم.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کلینیک توانبخشی آریا می باشد.